V Rychlebských horách byla objevena čtyři mrtvá těla vlků, kteří byli podle odborníků otráveni. Úmrtí byla zaznamenána mezi únorem a dubnem tohoto roku v okolí Horních Skorošic a Horní Lipové. Podle analýz se jednalo o jedince z jedné smečky, kterou na podzim 2024 zachytily fotopasti Hnutí Duha Šelmy. Podle předběžné pitvy, kterou provedli odborníci z Veterinární univerzity v Brně, došlo k úmrtí pravděpodobně v důsledku otravy neznámou látkou.
Na základě těchto zjištění ochranáři podali trestní oznámení. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) nyní pokračuje ve toxikologických testech a vyšetřuje záležitost s podezřením na pytláctví. Petr Šaj, ředitel olomouckého pracoviště AOPK ČR, uvedl, že mrtví vlci byli mladí a v dobré fyzické kondici, přičemž tři z nich byli potvrzeni jako sourozenci z loňského vrhu. Čtvrtý vlk je momentálně podroben dalším DNA analýzám.
Odborníci vyloučili možnost úmrtí v důsledku střelného poranění, kolize s vozidlem či infekční choroby. Podle Šaje se zdá, že všichni vlci uhynuli přibližně ve stejnou dobu, i když jejich těla byla nalezena postupně. Ve stejném regionu byly také nalezeny mrtvé další zvířata, včetně lišky, několika káňat a krkavce.
Ochránce zvířat upozorňuje na to, že nebezpečí není omezeno pouze na divoká zvířata, ale může ohrozit i domácí psy. Ať už byla otrava zaměřena přímo na vlky, nebo byla myšlena pro jiný druh, jev, že šelmy a dravci jsou ještě ve 21. století oběťmi pytláků a travičů, zůstává vnímán odborníky jako ostudný.
Vlci, kteří byli v minulosti na mnoha místech zcela vyhubeni, se nyní do své původní přírodní domoviny postupně vracejí. Jejich přítomnost v Rychlebských horách je od roku 2022 vítaným oživením místního ekosystému, kde loví především přemnoženou spárkatou zvěř. Ačkoliv mohou představovat problém pro chovatele hospodářských zvířat, AOPK ČR zřídila specifický Program péče, který se zaměřuje na minimalizaci konfliktů mezi vlkem a zemědělci.
Program nabízí poradenství ohledně účinného zabezpečení stád a nabízí finanční podporu prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Chovatelé mají nárok na náhradu škody při útocích vlků a mohou získat podporu pro úpravu pastvy a ochranářských opatření. Tyto kroky a podpora mají za cíl zmírnit dopady přítomnosti vlků na chov hospodářských zvířat a chránit místní ekosystém.