ZPRÁVY AKTUALITY Olomouc

Nová mobilní aplikace usnadní turistům cestování po Česku

Zakladatelé a autoři aplikace, společně s Asociací turistických informačních center ČR (A.T.I.C. ČR), zahajují spolupráci na projektu on-line informačního turistického centra (OITC) – mobilní aplikace, která usnadní turistům přístup k informacím o zajímavostech, událostech a službách v ČR.

0

Před 2 dny Rebeka Schmidt

Nájmy v Olomouci letí vzhůru, dosáhly 15 tisíc

Nájemné za standardní byt 2+kk v Olomouci vzrostlo meziročně o 15 % a pohybuje se mezi 13 až 15 tisíci korun kvůli nedostatečné výstavbě nájemních bytů. V Jeseníku se nájem zvýšil na 8 tisíc, zatímco v Prostějově zůstalo stabilní kolem 11 až 12 tisíc.

0

Před 3 dny Lenka Hubingerová

Zájem o samosběr jahod stoupá, ceny 70-90 Kč/kg

Obliba samosběrů jahod roste, což potvrzují farmy v Prostějově, Olomouci-Slavoníně a na dalších místech. Cena se letos pohybuje mezi 70 a 90 Kč/kg, přičemž vliv na ni mají rostoucí náklady a nepříznivé počasí. Na některých farmách mráz zničil část úrody.

0

Před 4 dny Jiří Padevěd

Česko do 10 let končí se spalováním uhlí

Ministr životního prostředí Petr Hladík oznámil, že do deseti let Česko zcela ukončí spalování uhlí. Nový dotační program na výměnu uhelných kotlů začne po skončení aktuální dotace. Kritici upozorňují na nespravedlnost pro ty, kteří nedávno investovali do ekologických uhelných kotlů.

0

Před 6 dny Miroslav Pucholt

Olomoucký soud schválil reorganizaci NWT

Olomoucký vrchní soud schválil reorganizační plán energetické firmy NWT z Hulína, dříve zamítnutý brněnským krajským soudem kvůli nedostatečným údajům. Plán má zajistit pokračování provozu a postupné uhrazení pohledávek věřitelů.

0

Před týdnem Ester Vohradská

Dveře z vrtulníku odpadly mezi vesnicemi

Dveře z ultralehkého vrtulníku odpadly mezi obcemi Slavětín a Luká – Střemeníček, Veselíčko a Ješov. Incident se stal mimo zastavěnou oblast. Pilot nouzově přistál, dveře však nenašel. Policie případ nevyšetřuje. Nález mohou lidé hlásit obecnímu úřadu Luká.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Olomouc opraví vozovku u Náměstí Hrdinů

Město Olomouc plánuje rozsáhlou rekonstrukci vozovky u tramvajové zastávky Náměstí Hrdinů kvůli deformacím dlažby. Omezení rychlosti na 30 km/h zde již platí. Práce začnou 20. května a potrvají do poloviny srpna ve dvou fázích. Objízdné trasy budou vyznačeny.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Mrazy zničily úrodu, pálenky v ohrožení

Mrazy zničily ovocné sady v regionu a ohrožují sezónu pálenek. Někteří pěstitelé hlásí ztrátu poloviny úrody, což může způsobit nedostatek surovin. Představitelé pálenic očekávají další špatnou sezónu po loňských nepřízních. Některá místa však hlásí menší škody a optimistické vyhlídky.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Nová rozhledna v Tučíně odkazuje na římské období

Nezávislý starosta Tučína, Jiří Řezníček, informoval o stavbě nové rozhledny. Její design odkáže na římské období, kdy oblast obývali Římané. Rozhledna bude postavena z travertinu, který pochází z místních sbírek.

0

Před týdnem Ester Vohradská

Rekonstrukce střechy olomouckého evangelického kostela

Střecha evangelického kostela v Olomouci potřebuje rekonstrukci kvůli únikům vody a padajícím taškám. Práce započaly minulý rok a první fáze zahrnuje opravu poloviny střechy. Původní odhad nákladů na obnovu byl 12 mil. Kč, ale kvůli nárůstu cen materiálů se očekává, že dosáhnou až 18 mil. Kč.

0

Před týdnem Adam Wágner

Hejtman Suchánek otevírá nové cesty partnerství v USA

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek navštívil Cedar Rapids v USA, kde jednal o možnostech partnerství a ekonomické spolupráci. Během návštěvy také prezentoval a začal prodávat čokoládu z Velkých Losin v Národním českém a slovenském muzeu v městě.

0

Před týdnem Ester Vohradská

Průmyslové zóny na Moravě lákají investory

Ve střední a severní Moravě vznikají průmyslové zóny, přitahující investory z ČR a zahraničí. Mošnov u Ostravy láká například italský výrobce elektrických vodičů IRCE. Průmyslový park v Mošnově je díky dobré dopravní dostupnosti atraktivní pro tuzemské i zahraniční firmy.

0

Před týdnem Michaela Prokopová

Zahájení stavby sedmikilometrového úseku D35

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu sedmikilometrového úseku dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem, včetně tunelu Homole. Stavba by měla být dokončena do roku 2026. Nový úsek navazuje na předchozí úsek D35 Časy–Ostrov a obsahuje šest mostů a čtyři ptačí zábrany.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Zemědělští studenti z Českého Těšína na chmelnici

Studenti zemědělské školy z Českého Těšína se aktivně podílejí na pracích v chmelnici. Rostliny prožívají extrémní teplotní výkyvy, což způsobilo předčasný růst chmele, který zbrzdily následné mrazy. Pracovníky komplikuje silný vítr, který rostliny často sfoukává ze svých míst.

0

Před 2 týdny Miroslav Pucholt
Řemesko je OK