ZPRÁVY AKTUALITY Olomouc

Mrazy urychlily letošní sklizeň medu v Olomouci

Letošní sezona přináší olomouckým včelařům neobvyklé výzvy, kdy vytáčení medu začalo o tři týdny dříve kvůli mrazům v dubnu. První sklizeň je menší, což způsobily mrazy a poškozené ovocné stromy. Předseda Českého svazu včelařů Olomouc, Jan Seichter, tvrdí, že kvalita sezony se ukáže po druhé sklizni.

0

Včera Lenka Hubingerová

Soudní proces o zavřených stavidlech: Povodeň zpustošila Brodek

Obžalovaní stojí před Okresním soudem v Přerově kvůli povodním z roku 2020, které způsobili svou nedbalostí. Čelí obvinění z obecného ohrožení s možným trestem odnětí svobody na 2-8 let nebo pokutou. Povodně zasáhly Brodek u Přerova a způsobily škodu 13,9 milionů korun.

0

Včera Jiří Padevěd

Podnikatel Látal odsouzen za podvod s dotacemi: 5,5 roku vězení

Podnikatel Petr Látal byl odsouzen na 5,5 roku vězení za zneužití dotací na rekonstrukci zámků v Branné a Loučné nad Desnou, získal neoprávněně 32,5 milionu Kč. Soud rozhodl, že Látal jednal úmyslně pro osobní zisk. Látal se odvolal a tvrdí, že šlo o kampaň konkurence. Součástí trestu je i peněžitý postih a zákaz činnosti. Obhájce plánuje podat odvolání a ústavní stížnost.

0

Před 2 dny Ester Vohradská

Přerov podporuje odstranění nevhodných reklam

V Přerově a dalších městech probíhá iniciativa na odstranění nevhodných reklam ve prospěch zachování architektonické integrity historických částí. Od ledna platí novela zákona, podle které o nových reklamách rozhodují památkáři. Přerov nabízí podnikatelům dotace na výměnu starých reklam a zájem je velký.

0

Před 2 dny Adam Wágner

Olomoucký kraj podpoří domácí paliativní péči za 10 milionů

Olomoucký kraj se zaměřuje na podporu paliativní péče, s důrazem na domácí péči pro nevyléčitelně nemocné. Letos vyčlenil přes deset milionů korun na podporu 14 organizací včetně nemocnic a charit. Kraj klade důraz na to, aby lidé mohli strávit poslední chvíle života mezi blízkými.

0

Před 2 dny Adam Wágner

Czech Challenge Tour přináší cyklistická dobrodružství po celé ČR

Přehledy nadcházejících cyklistických závodů Czech Challenge Tour pro amatérské nadšence cyklistiky. S délkami tratí do 80 km se akce konají v různých malebných částech ČR, přičemž každý závod nabízí jedinečné scenérie a náročné trasy. Etapy startují po 11. hodině a účastníky mohou podpořit rodiny a přátelé.

0

Před 3 dny Miroslav Pucholt

Slovenský malíř Dúbravský vystavuje kontroverzní díla v Olomouci

Slovenský malíř Andrej Dúbravský vystavuje v olomoucké galerii Telegraph, kde prezentuje díla reflektující současné trendy a stigmatizaci lidského těla na sociálních sítích. Výstava "Good Boy" obsahuje i kontroverzní témata jako erotické scény a queer motivy. Dúbravský se inspiruje rokokovými výjevy a zaměřuje se také na ekologická témata, jako je ubývání včel. Výstava probíhá do 25. července.

0

Před 3 dny Rebeka Schmidt

Obchůdky ve vesnicích získají finanční podporu od kraje

Program Obchůdek zvýšil podporu malých prodejen na venkově vzhledem k velkému zájmu. Hejtman Olomouckého kraje uvedl, že cílem je zajistit dostupnost základních služeb pro obyvatele. Aktuálně byly podpořeny 114 prodejny v obcích do tisíce obyvatel. Celkem je vyčleněno 11 milionů korun, s maximální dotací 100 tisíc na prodejnu.

0

Před 4 dny Rebeka Schmidt

Zubři v Česku - Olomouc slaví 17 mláďat od roku 2013

V Česku se zubři chovají nejen v zoologických zahradách, ale i soukromých chovech. Od roku 2013 se chov v Olomouci rozrostl o sedmnáct mláďat. Evropští zubři, kdysi na pokraji vyhynutí, byli díky mezinárodnímu úsilí zachráněni a opět vypuštěni do přírody. V ČR žijí také v Milovicích.

0

Před 5 dny Lenka Hubingerová

Pokuty za IT kartel v Olomouci zrušeny!

Antimonopolní úřad v roce 2022 udělil pokuty sedmi společnostem za IT kartel v Olomouci. Nejvyšší pokuta byla 26,8 milionu korun pro ICZ. Krajský soud však nedávno pokuty zrušil kvůli nepřípustným důkazům. ÚOHS podal kasační stížnost, ale Nejvyšší správní soud ji zamítl, a případ se vrací k ÚOHS k novému projednání.

0

Před 6 dny Rebeka Schmidt

Ocenění pro Červený kostel. Klenot Olomouce v novém kabátě!

Červený kostel v Olomouci byl oceněn Cenou města Olomouce za Počin roku 2023 za významnou rekonstrukci, která transformovala kostel na kulturní dominantu města. Rekonstrukce, stojící 170 milionů korun, byla z větší části financována z evropských dotací. Kostel nyní slouží jako multifunkční prostor pro kulturní a společenské akce.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Špačci sužují hřbitov v Prostějově. Radnice zasahuje!

Část hřbitova v Prostějově trpí znečištěním kvůli hnízdícím špačkům v hustých stromech. Místní rodiny, jako například manželé Eva a Jaroslav ze Šumperka, si pravidelně stěžují na špinavé hroby. Radnice se rozhodla prořezat větve a umístit plašiče ptáků místo odstranění stromů.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Festival filharmonie - nová aranžmá a hvězdní interpreti slibují nezapomenutelné zážitky

Interpreti a dirigenti jako Stanislav Vavřínek a Hanz Sedláček slibují na Festivalu filharmonie nezapomenutelné hudební zážitky s novými aranžmá od Honzy Lstibůrka. Richard Krajčo z Kryštof, Petr Janda z Olympic, i další, jako Aneta Langerová, představí své písně s orchestrem. Součástí festivalu jsou i Svátky města Olomouce, přinášející kulturní zážitky jako historické trhy či průvody.

0

Před týdnem Adam Wágner

Přerovští policisté nacvičovali zásah proti útočníkům v Městském domě

Policisté v Přerově nacvičovali zásah proti fiktivním útočníkům v Městském domě. Po vstupu do budovy zjistili, že jde o nácvik, nacházeli útočníky, evakuovali studenty a ošetřovali zraněné. Celá akce byla přísně tajná. Během cvičení bylo uzavřeno okolí budovy, což trvalo několik hodin.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová
Řemesko je OK