ZPRÁVY Ekonomika Olomouc

ČNB odhalila zlatou minci s motivem Olomouce

Česká národní banka (ČNB) představila novou zlatou pamětní minci s motivem Olomouce, jejímž autorem je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Mince je součástí cyklu "Městské památkové rezervace" a zobrazují významné architektonické památky města. Vyrobilo ji patnáct tisíc kusů ze zlata o ryzosti 999,9.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Olomoucko ochromeno silničními opravami a uzavírkami

Na Olomoucku probíhají rozsáhlé silniční opravy a uzavírky, které zasahují do provozu v Olomouci, Přerově a Hranicích. Na dálnici D35 jsou omezení kvůli pracím směrem na Litovel a Loštice. V Mohelnici, Prostějově a dalších městech se řeší výměna asfaltu. Práce se plánují do poloviny června.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Soudní stávka paralyzovala Olomouc a Přerov

Stávka soudních pracovníků paralyzovala Olomouc a Přerov, požadují vyšší mzdy. Podatelny a infocentra jsou uzavřeny, přijímána jsou jen elektronická podání. Připojily se stovky zaměstnanců, vedení soudů je podporuje. Byla zrušena většina jednání, což znamená více práce pro stávkující.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Olomouc koupila Namiro za 398 milionů

Město Olomouc koupilo za 398 milionů korun budovu Namiro, aby vyřešilo nedostatek kancelářských prostor a ušetřilo na nájmu. Nákup byl zčásti financován úvěrem. Radnice plánuje investovat dalších 70 milionů do nutných úprav.

0

Před 2 týdny Lenka Hubingerová

Nová mobilní aplikace usnadní turistům cestování po Česku

Zakladatelé a autoři aplikace, společně s Asociací turistických informačních center ČR (A.T.I.C. ČR), zahajují spolupráci na projektu on-line informačního turistického centra (OITC) – mobilní aplikace, která usnadní turistům přístup k informacím o zajímavostech, událostech a službách v ČR.

0

Před 2 týdny Rebeka Schmidt

Nájmy v Olomouci letí vzhůru, dosáhly 15 tisíc

Nájemné za standardní byt 2+kk v Olomouci vzrostlo meziročně o 15 % a pohybuje se mezi 13 až 15 tisíci korun kvůli nedostatečné výstavbě nájemních bytů. V Jeseníku se nájem zvýšil na 8 tisíc, zatímco v Prostějově zůstalo stabilní kolem 11 až 12 tisíc.

0

Před 3 týdny Lenka Hubingerová

Zvýšení daně z nemovitosti v Česku až pětinásobek!

V roce 2023 se v Česku zvýšila daň z nemovitosti o průměrně 80 %. Někde však nárůst dosahuje až pětinásobku. Finanční správa zaslala nové výměry začátkem dubna. Zvýšení daně se týká všech majitelů nemovitostí a může zahrnovat místní koeficienty.

0

Před 3 týdny Adam Wágner

Olomoucký soud schválil reorganizaci NWT

Olomoucký vrchní soud schválil reorganizační plán energetické firmy NWT z Hulína, dříve zamítnutý brněnským krajským soudem kvůli nedostatečným údajům. Plán má zajistit pokračování provozu a postupné uhrazení pohledávek věřitelů.

0

Před 3 týdny Ester Vohradská

Olomouc opraví vozovku u Náměstí Hrdinů

Město Olomouc plánuje rozsáhlou rekonstrukci vozovky u tramvajové zastávky Náměstí Hrdinů kvůli deformacím dlažby. Omezení rychlosti na 30 km/h zde již platí. Práce začnou 20. května a potrvají do poloviny srpna ve dvou fázích. Objízdné trasy budou vyznačeny.

0

Před 3 týdny Jiří Padevěd

Rekonstrukce střechy olomouckého evangelického kostela

Střecha evangelického kostela v Olomouci potřebuje rekonstrukci kvůli únikům vody a padajícím taškám. Práce započaly minulý rok a první fáze zahrnuje opravu poloviny střechy. Původní odhad nákladů na obnovu byl 12 mil. Kč, ale kvůli nárůstu cen materiálů se očekává, že dosáhnou až 18 mil. Kč.

0

Před 4 týdny Adam Wágner

Hejtman Suchánek otevírá nové cesty partnerství v USA

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek navštívil Cedar Rapids v USA, kde jednal o možnostech partnerství a ekonomické spolupráci. Během návštěvy také prezentoval a začal prodávat čokoládu z Velkých Losin v Národním českém a slovenském muzeu v městě.

0

Před 4 týdny Ester Vohradská

Průmyslové zóny na Moravě lákají investory

Ve střední a severní Moravě vznikají průmyslové zóny, přitahující investory z ČR a zahraničí. Mošnov u Ostravy láká například italský výrobce elektrických vodičů IRCE. Průmyslový park v Mošnově je díky dobré dopravní dostupnosti atraktivní pro tuzemské i zahraniční firmy.

0

Před 4 týdny Michaela Prokopová

Zahájení stavby sedmikilometrového úseku D35

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu sedmikilometrového úseku dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem, včetně tunelu Homole. Stavba by měla být dokončena do roku 2026. Nový úsek navazuje na předchozí úsek D35 Časy–Ostrov a obsahuje šest mostů a čtyři ptačí zábrany.

0

Před 4 týdny Lenka Hubingerová

Od začátku roku poklesla výstavba bytových projektů

Český stavební sektor zažil v prvním čtvrtletí 2024 pokles produkce o 4%. Pozemní stavitelství pokleslo o 7,4% a snížil se počet nových bytových projektů o 15,1%. Tato situace je způsobena nerovnováhou na trhu a válkou na Ukrajině, která zvyšuje ceny materiálů a snižuje počet pracovníků.

0

Před 4 týdny Rebeka Schmidt
Řemesko je OK