EU certifikáty umožní obnovu turistického ruchu v Evropě, cestování bude jednodušší

Ministerstvo pro místní rozvoj podporuje rozhodnutí Evropského parlamentu o schválení jednotných certifikátů, které umožní postupnou obnovu turistického ruchu v Evropské unii.

banner

Česká republika se do projektu zařadila mezi prvními a zároveň se již dohodla se sousedními zeměmi na vzájemném schvalování covidových certifikátů.

„Díky EU certifikátům od 1. července skončí byrokracie při cestování. Evropský parlament dal konečně zelenou jednotnému potvrzení o bezinfekčnosti, které si budou evropské státy vzájemně uznávat. Budeme tak moci znovu volně cestovat napříč Evropou. ČR se zapojila do pilotního projektu, brzy se dostane i na mobilní aplikaci,“ prohlásila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Digitální COVID certifikát je klíčový pro to, aby mohlo dojít k obnově cestovního ruchu či kongresové turistiky. Certifikáty budou platit od 1. července a budou obsahovat doklad o očkování, doklad o testu nebo o prodělaném onemocnění covid-19. Díky jednotnému dokumentu, který bude platit po celé EU, nebudou cestovatelé muset řešit chaotické podmínky, které se liší napříč jednotlivými zeměmi. Potvrzení o očkování nově budou muset uznávat všechny země schengenského prostoru, kromě EU tudíž i Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Island. Bezplatný certifikát zájemcům vydají očkovací nebo testovací centra.

Česká republika se zapojila do pilotního projektu a od 31. května umožnuje občanům stažení Covid certifikátu z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Česko je zároveň o krok napřed – již před schválením jednotného dokladu se dohodlo se sousedními zeměmi na uznávání covidových certifikátů.

Poznámka redakce: 

Užitečné odkazy na PDF ke stažení


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Popelka

Hlavní zprávy

 

uniweb weby