Olomoucké Vánoce oficiálně zahájeny, vánoční strom už svítí. Letos má jméno Bambulín – podle dětského návrhu z bambulek

Rekordní počet návrhů letos přišel do soutěže o pojmenování vánočního stromu. Z více než čtyř stovek výtvarně zpracovaných nápadů od olomouckých dětí zvítězil Bambulín – stromeček ztvárněný z vlněných bambulí.


Vyrobili ho třeťáci ze školní družiny ZŠ Milady Horákové v Rožňavské ulici.

Z družiny ZŠ Milady Horákové dorazilo do soutěže nejvíce originálních výtvarných návrhů. „Děti z Rožňavské měly spoustu krásných nápadů, navíc nádherně vyrobených, proto jsme se rozhodli celý kolektiv ocenit za nejkrásnější výtvarné zpracování. A jeden z těchto krásných stromečků jsme vybrali i pro pojmenování letošního stromu. Bambulína děti jednak opravdu krásně vymyslely a vyrobily, ale také je to podle mě moc milé hravé dětské pojmenování, moc se mi líbí,“ řekl primátor města Olomouce Mirek Žbánek, který společně s oddělením kultury každoročně jméno pro vánoční strom vybírá. 

„Stromeček na náměstí už se letos pojmenovává poosmnácté a nás každý rok překvapuje, jaké krásné návrhy nám děti do soutěže posílají a kolik jich je. Je to moc hezká tradice,“ doplnil primátor.

Do osmnáctého ročníku soutěže přišlo více než čtyři sta návrhů z pěti mateřských a devatenácti základních olomouckých škol. Kromě ocenění za výtvarné zpracování a jméno stromu uděluje oddělení kultury také cenu za nejoriginálnější nápad. Ta letos patří dětem ze školní družiny Slavonín, které do soutěže doručily velký hmyzí hotel ve tvaru vánočního stromečku. Daly mu jméno Brouček.

Vítězné jméno Bambulín letošní olomoucký vánoční strom dostal v neděli 19. listopadu v 18 hodin při oficiálním zahájení vánočních trhů, kdy se také slavnostně rozsvítil. „I tentokrát nám vánoční strom věnovali lidé, kteří by vzrostlý strom už sami pokáceli. Letos byla trasa převozu nejkratší, protože strom nepochází ze žádné z okolních obcí, ale přímo z Olomouce, z Wellnerovy ulice,“ sdělil vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert. Čtrnáct metrů vysoký jehličnan už prorůstal do základů rodinného domu, u kterého rostl, a majitelé se také kvůli jeho výšce obávali, že by při silných větrech mohl poškodit dům. V neděli 12. prosince jej proto odborná firma pokácela a převezla na Horní náměstí, kde bude až do Tří králů symbolem letošních olomouckých Vánoc.

A jak se olomoucké vánoční stromy na Horním náměstí jmenovaly v minulých letech?

2022 Perníček

2021 Hanáček

2020 Naděje

2019 Křovínek

2018 Štístko

2017 Střelka

2016 Kryštůfek

2015 Naděje

2014 Lucinka

2013 Snílek

2012 Rolnička

2011 Mašlička

2010 Jehlička

2009 Jiškřička

2008 Radovánek

2007 Světluška

2006 Stromovous

Zdroj: Olomou.eu

Foto: Jana Doležalová

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 20.11.2023 12:300 +
 
Řemesko je OK

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024